Hlavní stránka

Malé zdroje

Praktická energetika

Životní prostředí

O naší společnosti

Co bude při blackoutu

Možná byste se divili, co už nyní je na toto téma popsáno papíru a sestaveno různých instrukcí a pokynů. Já si však myslím, že docela zbytečně. O tom, že takové instrukce existují téměř nikdo neví a když to předpokládá, tak stejně neví, kde je hledat. Kdesi jsem četl instrukci, která byla nadepsána otázkou. "Co dělat, když hrozí blackout?". Je to docela hloupá otázka. Blackout totiž hrozí stále a naprosto všude. Blackoutem také není ohrožen nikdo samostatně. Za těchto okolností jsme ohroženi všichni a k tomu ještě současně. Proto se jednotlivec může na blackout připravit především ve svém bezprostředním okolí, a to ještě pouze dle vlastních podmínek a potřeby.

 

Pro překonání tohoto velice nepříjemného stavu budeme potřebovat dvě zásadní věci. Informace a hned potom dopravu. Toto musí fungovat v tom základním rozsahu od samotného počátku, tedy nepřetržitě a za každých okolností. Potom nějak obstát můžeme. Jinak se z tohoto problému tak honem nedostaneme.

 

Jsme trvale ve stavu očekávání něčeho velmi nepříjemného, o čem jakousi představu máme, ale nejsme schopni dopředu domyslet opravdové důsledky. Vzletně řečeno, naše společnost dosud před něčím takovým nestála. Blackout ale s nebe nespadl. Je to důsledek bezhlavého technického rozvoje. Snad jediná možnost, jak omezit toto ohrožení je opět jenom další technické řešení. Je třeba tento technický rozvoj posunout ještě dál. A to budováním dalších nových lokálních energetických zdrojů. Na více místech a na vyšší technické úrovni. Je to ale běh na dlouhou trať. Přílišnou tvorbou nějakých plánů, návodů a instrukcí, jak se chovat při blackoutu toho moc nevyřešíme. 

 

Bude tma jak v pytli, pokud nebude zrovna den. Bude zmatek a chaos, protože nikde nepůjde elektřina. Nebudete vědět co máte dělat. Nebude fungovat doprava, nebudou fungovat telefony, nebudete moci ani posílat smsky, nebude fungovat internet. Nepoteče voda, možná nepůjde ani plyn. Nebudete moci topit, v létě nebude fungovat klimatizace. Nepojedou vám doma ledničky ani mrazáky. U domů i bytů vám nebudou fungovat ani zvonky. V bytových domech nepojedou výtahy ani nebudou fungovat el. vstupy. Nebude fungovat odvětrání bytů ani žádné kuchyňské a domácí elektrospotřebiče. Nebudete moci vařit, prát, uklízet. Na venkově bude sice vše trochu snazší jak ve městě, ale i tam to bude hrůza. Pokud tam nebudete mít nějaký zdroj energie. To není poplašná zpráva. To je jenom varování, co může nastat naprosto neočekávaně v kteroukoliv chvíli.

 

Samotný stav, který nastane, bude sice nebezpečný, ale ne tolik jako to, že budete zaskočení. Protože nastalý stav nebudete čekat, a tak vás překvapí. Hodně vám pomůže, když budete s takovýmto stavem dopředu počítat. Blackout vás však zaskočí naprosto kdekoliv. Předpokládám, že vaše první přirozená reakce bude, dostat se co nejrychleji domů. Tam máte nejvíce prostředků, které budete moci nějak využít. Mohou vám ale také s přibývajícím časem ztrácet na hodnotě. V tu chvíli nebudete mít po ruce ani žádný užitečný návod. A ani vám nikdo neporadí.

 

Jenomže můžete zrovna zůstat v tu chvíli ve výtahu, v tramvaji na druhé straně města, ve vlaku na druhém konci republiky. Ale také na letišti u odbavovací přepážky. Ani v metru obvykle slunce nesvítí, a obtížně se tam větrá.  Můžete mít za sebou v takovou chvíli například dvou hodinové čekání v nějaké nemocnici. Můžete zrovna před sebou tlačit směrem k pokladně nákupní vozík plný zboží, které nebudete moci zaplatit. Můžete právě vyndat u benzinového čerpadla ze stojanu plnicí pistoli a budete mít v autě téměř prázdnou nádrž. Nepojedu bankomaty a nebudou fungovat ani převody peněz.

 

To, že nebudou fungovat instituce, nemocnice, obchody, kulturní a sportovní zařízení, fabriky a sklady, to už nemá ani smysl rozebírat. To už bychom do toho úplně zabředli.

 

Technika nás doběhla, a my jsme do ní naskočili. A nyní už z ní jako celá společnost vyskočit nemůžeme. Nezbývá nám, jak se jí držet zuby, nehty. Vyskočit zavčas mohou jenom jednotlivci. Takových je však velmi málo a nevím také, proč by to dělali.

 

 

11.06.2016

 

 

 

 

hlavní stránka