Hlavní stránka

Malé zdroje

Praktická energetika

Životní prostředí

O naší společnosti

O autorovi stránek

 Energetika očima provozního technika

 

Na těchto stránkách najdete názory, pohledy, postřehy a praktické zkušenosti technika, který se pohyboval celý život v energetických provozech a denně řešil se svými kolegy drobné i zásadní provozní problémy spojené s výrobou, rozvodem a užitím všech možných druhů energie.

 

  Energetika se týká každé osoby a proto do ní každý mluví. Možná to mnozí myslí dobře, ale to zdaleka nestačí. Někdy mám takový pocit, že když to půjde takto dál, tak lidstvo vyhyne na "energetickou anorexii". Všichni jsou posedlí úsporami, ale nikdo už se nezajímá, kde a jak k energii přijít a jak ji získat.

 

  Já se na těchto stránkách věnuji především energetice. Snažím se zde také uvádět svoje vlastní poznatky získané především přímo v mé provozní praxi. Neopomenu ale také zveřejnit a předat dál zkušenosti převzaté od svých starších a zkušenějších kolegů. Od těch, kteří je posbírali po celém světě a ochotně je předali mně.

 

  Dlouhá léta jsem se pohyboval ve fabrikách a všech možných energetických provozech a energetika  se pro mne stala hned na počátku mé pracovní kariéry koníčkem. Právě proto, že jsem se pohyboval také ve "velké energetice", mohu srovnávat a vidím největší potřebu a smysl řešení problémů energetiky právě v budování menších a malých energetických zdrojích. Mnoho malých zdrojů může lehce uspokojit velkou spotřebu. Velký zdroj si však s malou spotřebou poradí pouze na úkor ztrát.

 

  Část těchto stránek jsem vyhradil, spíše jako zajímavost, pro krátkou prezentaci svého příbuzného. Ten se v polovině minulého století prosadil ve světě opravdových špiček státníků, průmyslníků i umělců. Také on potřeboval denně pro svoji práci energii. Potřeboval ji především ve svých kuchyních jako šéfkuchař. Vařil pro významné osoby na různých místech třech kontinentů světa. Valnou část svého života prožil v zahraničí. Proto se dosud jeho jméno ve slovníku české gastronomie prakticky nevyskytuje.

 

  Moje osobní názory na současný stav naší společnosti a můj konzervativní pohled na řešení, rozebírám v jedné celé sekci této prezentace. Kritika směřuji nejen do řad naší energetické veřejnosti, ale také do řad našich, a především evropských představitelů. Otevřeně přiznávám, že se některé mé názory hodně liší od názorů obecně prezentovaných. Ostatně oficiálních názorů v různých modifikacích se všude v médiích a sdělovacích prostředcích povaluje přebytek.

 

21.03.2020

 

 

 

Tomáš Ryšavý,

průmyslový energetik

provozní praxe

od roku 1972

domacielektrarny@seznam.cz

 

 

 

 

 
hlavní stránka