Hlavní stránka

Malé zdroje

Praktická energetika

Životní prostředí

O naší společnosti

Těžba našeho státního lithia

Znovu se musím opakovat. Ve všech rozvinutých zemích světa platí, že nerostné bohatství patří každému, kterému státu. To je tak samozřejmá věc, že by to vůbec nemuselo být ani v nějakých ústavách a dalších nařízeních. Co svět světem stál, a alespoň se trochu organizoval, vždy tomu tak bylo. Až v posledních cca 200 letech se tato pravidla v určitých oblastech světa nějak pokřivila a zdeformovala. A důsledkem toho jsou potom statisíce mrtvých a zmrzačených lidí, trpící chudobou, hladem a nemocemi. A to jenom proto, že bydlí na nerostném bohatství. A někdo mocnější a silnější si vzal do hlavy, že tato pravidla tam platit nebudou. A to stejné chceme i my, aby tomu tak bylo i u nás?

 

Už opět na nás doráží kdosi zvenčí, a olizuje se při představách o své účasti na těžbě našeho lithia. Není divu. Naučili je tomu téměř všechny naše polistopadové vlády.

 

Nevím, kdyby takto kdysi hospodařil s naším zlatem Karel IV, jestli bychom dnes měli Karlův most, Hradčany, nebo Karlštejn atd. Už samotný název "nerostné bohatství" vypovídá za vše. Jen blázen je schopen je nabízet kdekomu prakticky zdarma, a to ještě jako surovinu bez přídavné hodnoty. Žádný normální člověk obvykle ani neprodává to, co dostal zadarmo a sám to potřebuje. Natož aby to rozdával. A my jsme lithium zadarmo dostali od naší štědré přírody.

 

Nechápu, jak ještě dnes, mohou u nás v této oblasti fungovat takové praktiky, že předáme nejen geologický výzkum, ale dokonce i těžbu ložiska, nějaké soukromé těžařské společnosti, a někdy dokonce i zahraniční. Pokud přepustíme i nějaké další bezprostřední zpracování někomu jinému, podstupuje nemalé riziko ztráty svého zisku. A to dokonce v dnešní době, kdy je nad slunce jasnější, že brzy budeme mít všichni hodně hluboko do kapsy.

 

Co se týká v současné době vlastní těžby a zpracování našeho lithia, vše nasvědčuje tomu, že také s ohledem na životní prostředí bude nejvhodnější tuto těžbu zatím uvést do naprostého klidu, všechny hledače pokladů od nás neprodleně a doslova vyhnat. A počkat nějakou dobu, až se vyjasní také to pobláznění se současnou elektromobilitou. V případě potřeby si zatím lithium raději dovézt.

 

Stát by měl bez milosti postupně převzít do svých rukou a pod svou kontrolu všechna vybraná ložiska nerostného bohatství, a to včetně fosilních paliv. Samozřejmě také na to navázaný veškerý geologický průzkum. Není přece možné, aby po našem území pobíhaly naše, nebo dokonce i zahraniční soukromé firmy a domáhaly se nějakých geologických průzkumů. Rád bych viděl toho, kdo by si nechal prolézat svůj dům, dvůr či pozemek nebo zahradu, nějakým cizím člověkem, který by tam hledal něco, co by se mu mohlo hodit.

 

12.10.2017

 

 

 

 

hlavní stránka